מהו הכרטיס החכם? לאיזה שימושים הוא מיועד? מהם יתרונות השימוש בו ומה חשוב לדעת על אופן ייצורו? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

הכרטיס החכם הוא למעשה כרטיס המשמש לצרכי תיעוד פעולות הנעשות באמצעותו על ידי המחזיק בו, כאשר קיימים שני סוגים עיקריים של כרטיסים חכמים, האחד, הינו כרטיס זיכרון (בלתי מחיק) והשני הינו כרטיס המשמש גם כמעבד. בשני סוגי הכרטיסים למנפיקי הכרטיסים החכמים, עומדת האפשרות לאיסוף מידע אחר הפעולות המיושמות באמצעותו, וזאת באמצעות אימות נתונים ואחסון נתונים בתוך שבב המופיע בכרטיס.

שימושי הכרטיס

הכרטיס החכם מצוי כיום בשימוש במגוון תחומים, וביניהם:

  • מקומות עבודה – כרטיס עובד חכם משמש כאמצעי לזיהוי עובדים ובין היתר הוא מאפשר מעקב אחר כניסה ויציאה מאזור העבודה, מספר שעות העבודה וכדומה. כמו כן, כרטיס חכם יכול לשמש כאמצעי השראה לכניסת העובד/ת לאזורים ומתחמי עבודה בהם נדרשת הרשאה מיוחדת לצרכי הביקור בהם.
  • כרטיסי אשראי – כרטיס חכם בעל פס מגנטי המאפשר רכישות פרונטאליות ו/או מקוונות בבתי עסק שונים.
  • כרטיסי מועדוני לקוחות – סוג של כרטיסי אשראי המשמשים ככרטיסי חבר/מועדוני לקוחות ובאמצעותם ניתן לעקוב אחר הפעילות הצרכנית של המחזיקים בהם ובכך לנתח את הנתונים ולייעל את הפעילות הצרכנית באמצעות התאמתן של הטבות והנחות לכל חבר מועדון באשר הוא.
  • כרטיסי מפתח בבתי מלון ומתחמי אירוח – כרטיס באמצעותו ניתן לקבל גישה לחדר האירוח בבית המלון/מתחם האירוח ואף להפעיל באמצעותו מערכות שונות בשטח החדר. כרטיס זה ניתן לתכנות על פי מועדי ההזמנה של הלקוח.

ושימושים נוספים כגון: כרטיסי חבר בקופות החולים, כרטיסי נסיעות בתחבורה הציבורית, כרטיסים חכמים המשמשים כארנק אלקטרוני, כרטיסים חכמים המשמשים כאמצעי כניסה למערכות מחשוב ושימושים נוספים בכרטיסים חכמים.

חשוב לדעת: על אף היכולת לאסוף נתונים בנוגע לאופן השימוש בכרטיס, ניתן ליצור כרטיסים חכמים בהם רק למחזיקי הכרטיס עומדת האפשרות להיות חשופים למידע הנאגר בנוגע לשימוש בהם, ובכך להגן על פרטיות וסודיות במידת הצורך.

אופן השימוש בכרטיסים חכמים

השימוש בכרטיסים חכמים נעשה באמצעות קורא כרטיסים חכמים שהוא למעשה התקן באמצעותו ניתן לקרוא את הנתונים המופיעים על גבי השבב שבכרטיס ו/או בנתונים המופיעים על גבי הפס המגנטי המופיע על גבי הכרטיס החכם. חשוב לציין שאף על פי שמוצר זה מכונה כרטיס חכם, ניתן לייצרו באמצעות צ’יפים של מוצרי קרבה שונים וביניהם: תגי קרבה המגיעים בצורת צמידים ליד, מחזיקי מפתחות וכדומה.

היתרונות הנלווים להליכי ייצור והנפקה של כרטיסים חכמים

כאמצעי לאיסוף מידע ונתונים שונים אודות אופן השימוש בכרטיס, כל כרטיס חכם מאפשר למנפיקים אותו ליהנות ממגוון רחב של יתרונות הבאים לידי ביטוי בתחום איסוף וניתוח מידע. עבור חברות מסחריות, השימוש בכרטיסי מועדון/חבר חכמים, פותח מגוון רחב של אפשרויות בכל הנוגע לניתוח נתוני המידע אודות פעולותיהם הצרכניות של המחזיקים בכרטיסים החכמים, החל ממעקב אחר היקף הצריכה החודשית/תקופתית של הלקוח ועד להתאמת מבצעים והטבות לכל לקוח בהתאם למאפייני הצריכה שלו. עבור מקומות עבודה העושים שימוש בכרטיסים החכמים ככרטיסי עובדים, ניתנת האפשרות לקבוע מדיניות בנוגע למתן הרשאות כניסה למתחמי עבודה כאלו ואחרים, וזאת בנוסף לאיסוף המידע אחר שעות העבודה והנוכחות של כל עובד ועובדת. עבור מתחמי אירוח ובתי מלון, השימוש בכרטיסים חכמים כסוג של מפתח לחדרי האירוח השונים, מאפשר הגבלה של השימוש בכרטיס בהתאם למועדי החופשה אותם הזמין הלקוח. רוצים לדעת יותר על היתרונות הנלווים לייצור כרטיסים חכמים? אתם מוזמנים ליצור קשר עם המומחים של תג נאור.

 

קרא גם: טכנולוגית Rfid