במקביל להתפתחויות טכנולוגיות מרשימות בתחומי החיים השונים, אנו עדים גם להתקדמות משמעותית בתחום בקרת הכניסה. ניהול חכם ויעיל של הרשאות הכניסה למשרדי עבודה או למבנים ציבוריים  מאפשר שליטה ומעקב רציפים אחר הנעשה בתוך כותלי הארגון.  בין מערכות הבקרה והאבטחה ניתן למנות קוראי כרטיסים חכמים, מערכות לקריאת כרטיסי קרבה, תגי זיהוי לעובד, מערכות ביומטריות, מערכות לזיהוי פנים, קודנים אלקטרוניים וכן הלאה.

מגוון אמצעי הבקרה המתקדמים שהוטמעו בארגונים ובמקומות העבודה בשנים האחרונות הוא פועל יוצא של שתי מגמות מקבילות: הצורך בשדרוג אבטחת המידע והאבטחה הכוללת של המקום – מניעת פריצת, דליפת מידע, שיפור תחושת הביטחון), לצד הצורך בשיפור רווחת העובד – שימוש במערכות בקרה חדשניות או כרטיסים חכמים שיקלו על התנהלות הפנים ארגונית.

קורא כרטיסים חכמים

כרטיסים חכמים, מנגנוני קריאה ביומטריים ומה שביניהם

כיום, נהוג להבדיל בין שני סוגים של מערכות לניהול הרשאות כניסה – כל אחת מבוססת על עקרון אחר. הראשונה מנוהלת על ידי בקר עצמאי, ואינה מחוברת לרשת מחשוב או תוכנה מרכזית של הארגון או העסק. דוגמאות למערכת עם בקר עצמאי יכולות להיות מערכות לקריאת כרטיסים חכמים (כניסה למשרד המנכ”ל שמנוהלת על ידי כרטיס חכם עצמאי למשל), או מערכות מבוססות קודנים או כרטיסים חכמים לחישה מרחוק (כניסה לפס הייצור במפעל למשל).

המערכת השנייה מבוססת על בקרים חכמים יותר שמנוהלים על ידי מערכת מחשוב פנים ארגונית, דרכה נשלט כל מערך הרשאות הכניסה של העובדים. דרך תוכנת המחשב ניתן למפות את המידע הרלוונטי אודות שעת הכניסה של העובד, מספר שעות העבודה היומי, וכמובן גם להגדיר למי ניתנת הרשאת הכניסה (ולתכנת שינויים לפי הצורך של המעסיק).
דוגמאות למערכות כאלו הן מערכות ביומטריות מבוססות על זיהוי פנים, קריאה של טביעת אצבע, וכן כרטיסים חכמים או מנועלים אלקטרוניים מהדור החדש שמחוברים למערכות הבקרה המרכזיות של הארגון.

כרטיסים חכמים וטביעת אצבע – יתרונות מול חסרונות

יחידות הקצה (נקראות גם יחידות הבקרה) של הכרטיסים החכמים הן בעצם המערכות האלקטרוניות שמוצבות בכניסה לכל מתחם או אגף במקום העבודה (בצמוד לדלת הכניסה). למרות שהכרטיסים החכמים בהחלט משרגים את חיי העובד ואת הנוחות שלו לעיתים השימוש בהם עשוי להיות מסורבל – הדבר בא לידי ביטוי במיוחד במקומות עבודה בהם נדרש מהעובד לנוע בין מקומות במהירות, או לחילופין לבצע המון כניסות לאגפים שונים בעסק מדי יום.

עם זאת, חשוב להזכיר שכיום קיימות טכנולוגיות מתקדמות מאוד שהולידו כרטיסים חכמים מבוססים טכנולוגית RFID. מדובר בכרטיסים ללא מגע (תגי קרבה) שמשדרים ליחידת הקצה תדרים ממרחק, וכך מקלים על תפעול מערכות בקרת הכניסה.

בעניין אחר, ברור לגמרי שאת הכרטיסים החכמים, בניגוד למערכות המבוססות על טביעת אצבע, ניתן לשכפל או לגנוב באופן פיסי. עובדה זו הופכת את הכרטיסים החכמים למעט פחות יעילים בנושאים של פריצות אבטחה וזיהוי גניבת משתמש הכרטיס.

בקרת כניסה שמתבצעת על ידי טביעת אצבע מסתמכת על מאגרים ביומטריים. הכוונה היא למערכות כניסה מתקדמות, שמשתמשות בנתונים פיסיים או התנהגות ייחודית לאותו אדם. מלבד טביעות אצבע, ניתן להשתמש גם במערכות לקריאת פנים (כמו בבקרת הכניסה שמתבצעת בשדה התעופה), זיהוי הקול של האדם וכן הלאה.

אין ספק שמדובר במערכות חכמות, שמאפשרות בקרת כניסה ואיסוף נתונים בצורה יעילה ומהירה, לצד שמירה על אבטחת איכות (אין חשש משכפול או גניבה כמו במקרה של כרטיסים חכמים).

לצד זאת, חשוב לזכור שכיום מערכות כניסה שמבוססות על כרטיסים חכמים השתדרגו פלאים. מערכות אלו מסוגלות גם הן לקלוט ולאגור נתונים ומידע רלוונטי אודות המשתמש, וכן כוללות מערכות להתראה על פריצות אבטחה וגניבה.

אם נתייחס לעניין העלות הכלכלית, והתשתית הדי סבוכה ויקרה שדרושה על מנת להקים את המערך הביומטרי של טביעות האצבע או זיהוי הפנים, ניתן לומר כי הפתרון האידיאלי עבור העסק יהיה תמהיל של שני בקרות הכניסה יחד (ניהול משולב שכולל שימוש בכרטיסים חכמים לצד שימוש במאגרים ביומטריים.

ניהול בקרת כניסה
ניהול בקרת כניסה

התאמה של מערכות בקרת הכניסה לאופי הארגוני

לא במקרה קיימים מגוון סוגי כרטיסים חכמים ומערכות לבקרת כניסה. השימושים שקיימים להם מגוונים – החל מתגי זיהוי פשוטים לאירועים או כניסים חד פעמיים, ועד בקרות כניסה למתחמי הפיתוח של חברות הייטק, או מערכות בקרה בנמלי תעופה ומשרדים חשאיים.

על מנת להתאים את מערכת הבקרה לצרכים של העסק, חשוב להתייחס למכלול הצרכים הארגוניים ולמטרה הסופית עבורה הוקמה התשתית של מערכת בקרת הכניסה. בין היתר, חשוב להתייחס לעלות ההקמה של התשתית (הקמת תשתית לזיהוי באמצעות טביעת אצבע תהיה יקרה יותר בדרך כלל משימוש בכרטיסים חכמים), כמות הכניסות היומית של המשתמש, איזה מידע נאסף בשימוש בכרטיס, נוחות השימוש, וכמובן שיקולי אבטחה ושמירה על סודיות במתחם העבודה.

לדוגמא, בחדרים נקיים או משרדים עם חומר מודיעיני מסווג רצוי להשתמש במערכות ביומטריות. כל עובד יורשה להיכנס רק לאחר הצגת טביעת האצבע הייחודית שלו.
לחילופין, אם מדובר בשער הכניסה הראשי של הארגון, מומלץ יהיה לא לסבך את העובד ולהתקין קודן, או מערכת בקרה פשוטה של “גיהוץ” כרטיס חכם.

סגירת תפריט
Call Now Button