מה זה RFID?

RFID הינה טכנולוגיה לזיהוי באמצעות תדרי רדיו, טכנולוגיה זאת החלה לתפוס תאוצה בשנים האחרונות ולמעשה מתחילה לחדור כמעט לכל תחומי חיינו.

RFID הינם ראשי תיבות של Radio Frequency Identification, כלומר, זיהוי באמצעות תדרי רדיו. 

בעיקרה, טכנולוגית ה-RFID מאפשרת איתור פריטים וזיהוי חפצים בצורה אלחוטית, ללא צורך בשדה ראייה או במגע ישיר מול החפץ אותו רוצים לזהות.

טכנולוגית ה-RFID פותחה עוד בשנות ה-60, וכיום, עם ההתפתחויות הטכנולוגיות ומזעור השבבים, עלות התגים ירדה בצורה משמעותית, כמו כן מרחקי הקריאה השתפרו וגדלו ולמעשה הטכנולוגיה בשלה יותר ליישומים מעשיים כמו אחסנה, ניהול מלאי, לוגיסטיקה, מחסנים ממוחשבים, רפואה ועוד.

טכנולוגית RFID משתמשת בשדה אלקטרומגנטי הנוצר ע”י קורא קרבה  (RFID reader)  להעברת אנרגיה לתגי קרבה  (RFID tags)  בטווחים קצרים. בעזרת האנרגיה שנוצרת ע”י השדה, תגי הקרבה מסוגלים לפעול ללא צורך במקור מתח חיצוני ומשדרים לקורא קרבה את תוכן הזכרון הצרוב בתוכם.

איך עובד כרטיס RFID?

במקום להחליק את הכרטיס ולספק מידע דרך הרצועה המגנטית בגב, כרטיסי RFID משדרים את פרטי התשלום שלך באמצעות תדר רדיו. בלחיצה או בהנפה, אתה יכול לבצע רכישות מבלי להזין קוד PIN או לחכות לקורא השבבים.

תשלומי RFID הם ללא מגע, מה שהופך אותם לבטוחים יותר הן לצרכן והן לעובד. בדוק בכרטיס שלך את סמל ה-RFID, בדומה ללוגו של Wi-Fi, ואם יש לך אחד, החיים שלך יהיו קלים יותר.

 

אישה סורקת כרטיס RFID
אישה סורקת כרטיס RFID (freepik by sodawhiskey)

טכנולוגיית כרטיסי RFID וגניבה

עד כמה שכרטיסי RFID נוחים, כל אחד יכול להשיג קורא ופשוט לגנוב את פרטי התשלום שלך אם הוא מתקרב מספיק לכרטיסים שלך. למרבה המזל, גניבה עם כרטיסי RFID נמוכה בגלל הגנות מובנות, מה שאומר שכרטיסי RFID נחשבים בטוחים לא פחות משבבי ה-EMV החדשים שנמצאים בחלק מכרטיסי החיוב והאשראי.

קרבה היא תכונת הבטיחות הבולטת ביותר עבור מוצרי RFID. הכרטיס שלך צריך להיות די קרוב לקורא כדי להעביר מידע, וזו הסיבה שאתה חייב להקיש על הכרטיס שלך או לנופף בו ליד הסורק; זה מקשה על כל מי שמנסה לרפרף את המידע שלך עם המכשיר שלו.

ההגנה המובנית האחרת היא אופן עיבוד העסקאות. קוד חד פעמי מונפק מהכרטיס שלך למסוף התשלום עבור אותה עסקה ייחודית; זה מקשה על שחקנים גרועים לקחת סכומים משמעותיים מכספך או לגשת למידע האישי שלך.

מלבד ההגנות המובנות הללו, יש דרכים אחרות להגן על כרטיסי ה-RFID שלך אפילו יותר.

הגנה על כרטיסי RFID

למרות תכונות הבטיחות המיוצרות הללו, עדיין יש אפשרות למישהו לגשת לפרטי החשבון שלך ולכסף שלך. מה שהופך את צורת התשלום הזו לכל כך נוחה הוא שהכרטיס תמיד פעיל ומוכן להעברת נתונים, אבל זה גם הופך אותו לרגיש לשליחת נתונים לקוראים שאינכם רוצים. להלן כמה ממוצרי הגנת RFID הפופולריים ביותר, ומתי לנצל את היתרונות שלהם.

ארנקים ושרוולים RFID. צורת ההגנה הפופולרית ביותר היא ארנק RFID או שרוול. אביזרים אלו מצופים בחומר מיוחד כגון סיבי פחמן שחוסמים את תדר הרדיו של הכרטיס שלך מלשדר. הארנקים והשרוולים הללו יוצרים מגן סביב כרטיסי ה-RFID שלך והופכים אותם לבלתי קריאים עד להסרה.

מוצרי נסיעות. נוסעים עסקיים תכופים או כל מי שמבלה זמן רב בשדה תעופה עשויים לרצות להוסיף תיק RFID או מזוודה לארסנל ההגנה שלהם. תיקים אלה הם אותו רעיון כמו ארנק או שרוול, ויוצרים מחסום בין הקלפים שלך לרחפנים פוטנציאליים. שדות תעופה הם בין המקומות הנפוצים ביותר לגניבה, אז אל תצאו מהבית מבלי להיות מוגנים.

הגנה ניידת. שילוב אמצעי תשלום בסמארטפון שלך יפנה מקום בכיס אבל יפתח לך את אותן אפשרויות גניבה שכרטיס RFID פיזי עושה. טלפונים ממוקדים לגניבה מכיוון שלעתים קרובות אנשים לא זהירים איתם בציבור מאשר הארנקים שלהם. בדוק כיסויי טלפון RFID כדי למנוע את הכוונה למכשיר שלך – עדיין תוכל לבצע רכישות עם כיסויים אלה, אך סריקות בלתי צפויות ייסגרו.

זיהוי תדרי רדיו הפך את העסקאות לבטוחות וקלות, הפחית את המגע עם משטחים וקיצץ את זמן השהייה במסוף. עם קצת השכלה והאביזרים הנכונים, אתה יכול לשמור על המידע האישי שלך מפני גניבה. שקול להוסיף קצת הגנת RFID לכרטיסים שלך היום כדי להיות שקט נפשי בכל פעם שאתה עוזב את הבית.

גבר סורק כרטיס RFID על מנת לבצע עסקה בטוחה
גבר סורק כרטיס RFID על מנת לבצע עסקה בטוחה (freepik by heruanggara)